I Kalifornien konsumeras det ca 450 ton cannabis per år

En utredning av företagsskatteverket i Kalifornien har räknat på olika uppgifter rörande cannabiskonsumtion och kommit fram till att Kaliforniens medborgare konsumerar 16 miljoner ounces (1 ounce=28 gram) marijuana per år. Rapporten är framtagen för lagförslag AB 2254 som går ut på att legalisera cannabismarknaden. Lagförslaget sponsras av Assemblyman Tom Ammiano, D-San Francisco.

I rapporten uppskattas den totala årliga odlingen av cannabis i delstaten till hissnande 3630 ton som är värt ca 13,8$ miljarder. Kalifornien står för en tredjedel av den årliga cannabisodlingen i USA.

 

 

I rapporten finns det prognos på att konsumtionen vid en legalisering kommer att öka kraftigt med 40% för sedan gå tillbaka något pga beskattning och uppskattas då till en ökning på 29% av konsumtionen jämfört med när det var olagligt.

I Sverige finns det enligt SVT ca 200 000 cannabiskonsumenter och polisen uppskattade år 2007 att det langas ca 25-30 ton i vårt land. (källa)

Heja Sverige!

Länk:

Rapporten Från myndigheten California State Board of Equalization

Report: Californians consume 16 million ounces of pot a year

Nypremiär för historiskt legaliseringsförslag

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen