Enligt en färsk undersökning från Kalifornien har drygt 50% av de tillfrågade inget emot att den politiker de röstar på, har använt (eller använder) marijuana i rekreationellt syfte.
Det är Problosky-institutet, som på uppdrag av Capitol Weekly gjort undersökningen Den omfattar 751 troliga väljare inför primärvalet. 50,6% av dessa uppgav att de skulle kunna tänka sig att rösta på en kandidat som använder rekreationell marijuana. Av dessa var 4,3% ”mycket mera benägna” att rösta på en sådan, 2,5% var”aningen mera benägna” och i fallet med den största gruppen, (43,8%). så spelade inte politikernas marijuana-konsumtion någon roll.
Ja, USA börjar ju få en tradition även i modern tid av marijuana-konsumerande politiker. Landets tre senaste presidenter t ex, har samtliga medgett att de rökt cannabis, även om Clinton som bekant hävdade att han aldrig inhalerade. 🙂
I Storbritannien, som ju går till val om några dagar, har liberal-demokraterna gått starkt framåt och delar f n andra plats i opinionsundersökningarna med Labour. Men som vi tidigare (med ett visst beklagande) konstaterat, ligger partiet ganska lågt med sin liberala framtoning just i drogfrågan. Dock har partiledaren Nick Clegg gjort en del uttalanden som ger ett visst hopp för dem som vill se en förnuftigare inställning till droger i allmänhet och cannabis i synnerhet. Och för att misstänkliggöra partiet och deras avsikter i drogpolitiska sammanhang, har ju förstås de politiska motståndarna bedrivit skräckpropaganda, där man påstår att LibDem kommer att införa coffeeshops á la Holland, så fort de kommer i en maktposition.
Nämnas kan att LibDem i elfte timmen fått lite draghjälp i form av stjärnglans, då såväl Harry Potter-skådisen Daniel Radcliffe och Bianca Jagger m fl ställer upp som offentliga sympatisörer till partiets politik.
Hmmm… var det inte så att Daniel hade rökt på lite i Camden för ett tag sedan..? Kan det möjligen ha något med hans stöd att göra..?
Ställningen i brittiska valet just nu