Tillverkaren av Sativex säger i ett pressmeddelande att myndigheter i England och Spanien inte har haft några anmärkningar på kvalitet, säkerhet eller effektivitet i processen för att godkänna cannabismedicinen i EU.
Det här innebär att processen snart går in i sista fasen och det rör saker som informationen till patienter och instruktioner för medicinen.
Den engelska tillverkaren GW Pharmaceuticals räknar med att myndigheters godkännandet kommer under kvartal 2 i år.
Länkar:
Ljus framtid för tillverkaren av Sativex

Sponsor: Sensi Seeds är ett av Europas mest välkända namn inom premium cannabisgenetik och erbjuder ett brett urval av feminiserade, autoblommande, CBD-rika och F1-hybridfrön för kunder som vill ha kvalitet, jämnhet och valfrihet.