
Nyheter om marijuana, hasch & narkotikapolitk
| Jag är er nya skribent |
|
|
|
| 2008-10-21 15:35 |
|
Hej kära läsare. Jag och er eminenta favoritbloggare Chen har känt varandra nu i snart tre veckor. Dagen då vi blev bekanta, gjordes introduktionen över en kopp kaffe, på en hemlig och undangömd plats. Vi träffades, vi diskuterade framtiden och vi smed sluga planer. Resultatet blev att jag, pundaren, ska bidra med några formidabla inlägg per vecka. Exakt vad texterna kommer handla om är ännu oklart (jag är varken synsk, autistisk eller folkpartist) men att de kommer befinna sig i samma "ballpark" som recensioner av musik, filmer och andra kulturella events är ingen psykotisk gissning. Det ska också tilläggas att knarkvinkeln i vissa sällsynta fall kommer att uteslutas. Jag hoppas att ni kommer uppskatta mina välpolerade formuleringar och galet smarta tankar. Och gör ni inte det. Hey, då har vi i alla fall något att diskutera. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fo_2TE6C56Y[/youtube] Recensioner utav Devin The Dude's två nya skivor kommer dyka upp inom kort. Och ja. De kommer vara extremt läsvärda. |
Pundaren är vår vän. Respect the rage!
Nyhet om CB: Cannabisodling I Holland omsätter miljarder
Maila om du har idéer eller förslag. Tack för att du läser.
Jag vet tyvärr inte vem du är Puffpuff, men jag gillar dig skarpt.
Din kommentar luktar förvirrad utbytesstudent, du blandar svenska med engelska på ett sätt jag bara trodde existerade i fablernas magiska värld och dessutom. Du avslutar kalaset med att korsbefrukta en 90-tals akronym med en ledsen smily. Genialt.
Hur som helst tar jag din kommentar som en personlig utmaning och lovar att du kommer prisa mitt namn innan året är slut. Sanna mina ord.
Hej Pundaren. Gillar din stil att Blogga, men för f-n, ditt nick "Pundaren" är för mej en person som sysslar med amfetaminer o dyl... Känns lite kass att se på denna sajt där andemeningen är att få Cannabis o "MaryJane" lagligt..
Tack för din underbart trevliga kommentar, FarbrorDigger. Riktigt bra skrivet.
För att svara på din invändning: Tanken med pseudonymet är att leka med föreställningen om att alla som pysslar med lättare droger (där cannabis med enkelhet kvalar in) är viljelösa, dekadenta och illeterata mähän. Genom att självmant anamma ett negativt öknamn och samtidigt motbevisa tvivlare genom att skriva smart, roligt och intellektuellt fuckar jag med folks fördomar och kan eventuellt skapa lite tankeverksamhet och debatt.
Det var i alla fall så jag resonerade när jag skapade min blogg och var tvungen att välja ett namn..
Om jag borde byta namn nu när jag skriver för cannabis.se är dock en annan femma. Vi får se vad som händer. Haglar det in mer än tio klagomål, lovar jag att i alla fall fundera på saken.
vilket legalisering sativex cannabis cannabinoider forskare medicinska knarkkrigare patienter droger kampen narkotika polisen sverige narkotikapolitik medicin alkohol medicinsk kalifornien legalisera
Stöd fristaden genom att köpa Christianias folkaktier!
Dont get me wrong, men jag gillar inte vart denna bloggen är på väg. Bort från CB.
Sen är pundaren säkerligen en bra skribent.
Chen WTF man