Artiklar Dubbelmoralpanik
AddThis Social Bookmark Button
Dubbelmoralpanik PDF Skriv ut E-postadress
2009-12-13 08:38

Kol14 bloggar om en nyhet från Norge där en patient kan få medicinen Sativex (en cannabisspray) om han själv står för notan på 40 000 norska kronor/månad.

I framtiden kommer de lärda att prata om denna dubbelmoral som ett stort misstag. Vad kostar en garderobsodling med några plantor? Kanske runt 2000 kronor för ett par syltburkar prima budz som skulle räcka i några månader.

 

 

På bloggen Den bisarra verkligheten kan du läsa om journalisten Anna Skaldeman. Hennes krönika “Gräs är knark, lillebror” på Drugnews.nu är antingen idioti eller förbannad lögn. Krönikan är som en blandning av Reefer Madness och den klassiska folkhälsokampanjen Knark är bajs.

Denna moraliserande och unga skribent förminskar människor som använder droger. Det är bara så fel som det kan bli.

Folkhälsoinstitutet insisterar:

Länkar:

Aftenposten: Hasj på resept

Svar till Anna Skaldeman



 
Kommentarer (3)
+/- Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Kommentar:
[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
  • Jonas

    Helt sjukt är det, förhoppningsvis tar de sitt förnuft till fånga..

    Men HUR kan det ens kosta 40.000 NOK/månad?

  • Adam

    Att det blir lagligt för att man hostar upp multum är sinnessjukt...

    Hmmm... Man kan kanske göra vad man vill bara man har pengar.

    Obehagligt.

  • Cannabis.se – Get Up, St

    [...] Dubbelmoralpanik [...]

Annonser: