
Nyheter om marijuana, hasch & narkotikapolitk
| Cannabis ökar inte risken för självmord |
|
|
|
| 2009-12-01 11:47 |
|
Skotska och svenska forskare har undersökt relationen mellan cannabiskonsumtion och förhöjd risk att begå självmord. Tidigare har det genomförts mindre studier som påvisat en viss ökad risk bland personer som röker cannabis och detta tittade denna studie närmare på.
Forskarna såg att bland ca 50 000 mönstrande svenskar som man följde upp efter 33 år så fanns det inget som tydde på det efter att psykologiska problem och liknande faktorer tagits med i beräkningen. I en vetenskaplig rapport om alkohol och skador från Linköpings Universitet står det:
Vad väljer du? Länkar: Cannabis and suicide: longitudinal study Marijuana use unlikely to boost suicide risk |
legalisering legalisera polisen narkotika forskare kampen medicinsk alkohol sverige sativex knarkkrigare cannabis droger medicin patienter medicinska amerikanska narkotikapolitik kalifornien cannabinoider
Stöd fristaden genom att köpa Christianias folkaktier!
"Flera ekologiska studier har också visat samband i tid och rum mellan alkoholmissbruk och självmord."
Vad menas med "ekologiska studier"??
Annars glada nyheter! Extra kul att se att svenska forskare varit med och satt ihop studien. Det minskar ju risken för att forskningen ska bagatelliseras med att skylla på de där "flummiga européerna"
Besöker cannabis.se varje dag, så nu när jag ändå kommenterar så vill jag passa på att tacka för en oerhört bra och framförallt väl uppdaterad sida! Big up!