
Nyheter om marijuana, hasch & narkotikapolitk
| Thailand: Regeringen vill se mer hampaodling |
|
|
|
| 2009-09-25 08:03 |
|
Ett utskott med namnet National Economic and Social Development board ska upprätta en kommitté vars syfte är att främja odlingen av hampa i Thailand. Planen är att kraftigt öka antalet odlingar i landet under en period på fyra år. Thailand som är känt för sin brutala kamp mot droger och den gyllene triangeln i nordvästra delen av landet ska nu alltså blir ett hampaland. En talesman för regeringen sade till tidningen Bangkok Post att hampa kan användas för textilproduktion, livsmedel, möbler, hälsoprodukter och kosmetika.
Eftersom cannabis så klart är narkotikaklassat i landet kommer odlingarna att omges av krångliga regler, precis som i Sverige. De thailändska bönderna måste vara diskreta och odla hampan i hemlighet. Länk: |
medicinsk cannabis polisen kalifornien narkotikapolitik cannabinoider patienter narkotika medicin kampen knarkkrigare vilket legalisera sativex forskare legalisering sverige droger medicinska alkohol
Stöd fristaden genom att köpa Christianias folkaktier!
"Eftersom cannabis så klart är narkotikaklassat i landet kommer odlingarna att omges av krångliga regler, precis som i Sverige. De thailändska bönderna måste vara diskreta och odla hampan i hemlighet."
Ni Får odla det! Men inte så att Andra Vet eller Ser!
Puckon...