
Nyheter om marijuana, hasch & narkotikapolitk
| Cannabismen vs Hassela 1-0 |
|
|
|
| 2009-09-19 09:26 |
|
Actnow.nu har äntligen skärpt sig och lagt upp en ansvarig utgivare som så klart är knarkkrigaren Torgny Peterson. Medborgare som kontaktat Socialstyrelsen i ärendet har vunnit en delseger och känn er säkra på att detta inte är klart ännu. Vi ger oss inte förrän organisation Hassela erkänner att de står bakom denna propagandistiska hemsida som sponsras med skattemedel.
Så hur ska vi förhindra att Hassela kommer över mer pengar på detta sätt? Hur kan vi få media att granska osakligheten och korruptionen i knarkkriget? Var det någon som hann JO-anmäla? :) Snälla kommentera. Legalize It! |
Ställer mej lite frågande till hur en privatperson (Torgny) har kunnat få skattemedel för att driva detta projektet.. Kan jag med börja blogga och få betalt av staten?
Menar: Om det nu är så att Hassela inte känner till atcnow så är det kanske torgny som agerat på eget bevåg i deras namn. Är det lagligt i så fall?
aa hoppas verkligen detta inte är enda åtgärden de behöver göra
en officiell ursäkt skulle inte sitta fel
[...] jag och cannabis.se har diskuterat med Socialstyrelsen varför drogpreventionsprojektet Actnow.nu får statliga medel [...]
Det är ju positivt så långt att narkotikakriget ännu inte lett till undantagstillstånd i alla civila regelverk. Men hur är det med Åke Setréus som sitter på två stolar och som medverkar till att ge bidrag till sina egna. Finns det inga regler mot sådant?
De här grupperna har egentligen aldrig blivit riktigt ifrågasatta, de har seglat i en medvind som de själva medverkat till genom att infiltrera politik och myndigheter. Här finns säkert, förutom den misslyckade och farliga narkotikapolitiken, mycket som skulle behöva granskas.
Viktig och bra journalistik av cannabis.se, men var är den övriga journalistkåren?
medicinska kalifornien patienter legalisera knarkkrigare narkotikapolitik vilket kampen cannabis legalisering forskare medicinsk alkohol narkotika polisen sativex cannabinoider sverige medicin droger
Stöd fristaden genom att köpa Christianias folkaktier!
Kunde kanske tas upp i triadfilms film som är under produktion? Kontakta dem å tipsa.