13:51 den 16-12-2009
Norge: Polisprofessor Paul Larsson sågar kampen mot droger
I norsk press pågår det en intensiv och öppen debatt om cannabislegalisering. Paul Larsson heter en norsk professor vid polishögskolan i Oslo.
I tidningen Morgonbladet har han skrivit ett debattinlägg om den misslyckade kampen mot cannabis. Han menar att kriminalisering och straffrättsliga påföljder som gör mer skada än nytta har fått pågå tillräckligt länge.

Att så många tror på förbudsstrategin förvånar honom och dem som hävdar att samhället skulle tappa kontrollen över t.ex. cannabis p.g.a. legalisering kan enligt Professor Larsson knappt hitta någon forskning som stöder deras oro.
Enligt Larsson finns det däremot mycket forskning på den skadeverkan som förbudspolitiken har och den svarta marknad samhället skapar. Han säger även att man inte bör straffa brukare (icke problematiska konsumenter) bara för att upprätthålla de disciplinära normer vi tillämpar med dagens narkotikapolitik.
Professor Larsson tar även upp parallellen med lagliga droger som också är farliga och just därför kontrolleras av samhället med regler och åldersgränser. Om nu cannabis är så farligt som så många vill hävda borde det just därför säljas över disk på ett apotek.
I förbifarten nämner han även den nordamerikanska organisationen LEAP som är en samling människor med bakgrund inom rättsväsendet. Föreningen utgörs av poliser, domare och åklagare som anser att kriminalisering och straff är ett förlegat synesätt på narkotikapolitik.
Tror ni att Larsson ens hade vågat skriva dessa ord om han arbetat för den svenska polisen?
Länk:



Jag vill se Leif G.W. Persson som ordförande i svenska LEAP!
Kommentar by Palle Fuling — december 16, 2009 @ 14:08
Mycket glädjande nyheter. För Sveriges del kommer det i fortsättningen att vara väldigt svårt att försvara nuvarande politik, i och med att även norrmännen verkar hoppa på legaliserings-tåget.
Kommentar by Antares — december 16, 2009 @ 14:50
Äntligen börjar högre uppsatta i rättsväsendet här i norden tala ur skägget. Way to go norge och danmark. När följer storebror sverige i deras spår?
Kommentar by Rune — december 18, 2009 @ 23:42
@ Palle Fuling
Har SMSat in till GW några gånger och frågat honom hur stort nederlag (hur mycket svårare skulle det bli för dom, hur mycket pengar skulle dom förlora) det skulle vara för ”maffian” om cannabis skulle legaliseras… inget svar förstås.
Cannabis.se kanske skulle kunna ordna med en ”SMS-flashmob”
tycker förövrigt att det är underbart att våra närmsta grannar i väst på allvar diskuterar frågan. Samtidigt så undrar jag varför de svenska mediadrakarna är så tysta om saken..
Kommentar by squall — december 19, 2009 @ 14:52