Av Chen
00:39 den 19-03-2009

Rädda Spice!

Spice är en örtmix som är känd för dess cannabislika effekter vid rökning. Preparatet säljs officiellt som rökelse men används i praktiken som ett lagligt substitut för cannabis. Det har sålts under flera år i utländska butiker och i svenska näthandlar.

I vanlig ordning vill nu svenska myndigheter förbjuda preparatet och anledningen denna gång är att det liknar cannabis. Vi måste göra motstånd och kräva att utredningen är 100% vetenskaplig.

Namninsamling för att stoppa narkotikaklassningen av Spice

Rädda Spice från stundande narkotikaklassning

Som vi tidigare har bloggat om så har Spice och liknande produkter visat sig innehålla JWH-018 som är en analog cannabinoid. Det är alltså ett kemiskt ämne som liknar naturliga cannabinoider varav en välkänd är THC. Rökmixar med naturliga och legala örter har alltså behandlats med dessa ämnen och därför blir rökaren hög.

I några Europeiska länder har dessa produkter nyligen förbjudits antingen som hälsofarlig vara eller enligt striktare narkotikaklassning. Det finns en flora av produkter med Spice och liknande namn. Förekomsten av JHW-018 och besläktade analoger till cannabinoider har konstaterats i vissa märken men inte alla.

Att narkotikaklassa är en seg process med många juridiska mekanismer. En statlig narkotikautredning från slutet av förra året vill göra det mindre omständigt (och mindre rättssäkert) men fortfarande krävs saklighet och bevis.

Statens kriminaltekniska laboratorium har sedan hösten 2008 analyserat Spice-produkter och den 11e mars i år behandlades drogen på ett NADIS-möte (Nätverket för den aktuella drogsituationen i Skandinavien). Klassandet är alltså på gång och kollar man listan över myndigheters besök på Cannabis.se och vilka artiklar som har lästs kan man ana just detta.

Enligt ett inslag av Rapport från igår så bedömmer folhälsoinstitutet om än lite luddigt att första steget mot ett förbud av Spice är taget. I inslaget får vi höra att preparatet kan leda till avtrubbning, minnesförluster och psykoser.

Visst säljer våra annonsörer de här produkterna men det är ju trots allt inte olagligt än. I värsta fall får dem väl sluta sälja rökmix med den här typen av tillsatser.

Det här är snarare en principiell fråga. Varför är det så självklart att nya psykoaktiva preparat ska kriminaliseras? Stämmer verkligen riskerna som folkhälsoinstitutet anger och undersöker man det på riktigt?

Det finns en hel del forskning som talar för cannabinoiders medicinska egenskaper och då borde ett förbud av JHW-018 inte vara helt självklart. I många fall kanske det är bra precis som cannbinoider är. Men det visste man förstås inte när hampans gyllene kristaller narkotikaklassades.

Slutsatsen är att vi borde rädda Spice ifrån ett förbud eller åtminstone pressa NADIS och landets knarkkrigare att verkligen motivera varför det bör förbjudas. Därför har Cannabis.se skapat namninsamlingen Rädda Spice! Är du hemlig av dig så skriv under med bara förnamn eller så. Det viktiga är att visa för knarkkrigarna att vi är många som inte accepterar osaklig moralism med automatiska förbud som följd.

Hittar du nyheter eller forskning om Spice skicka gärna in det hit som en kommentar på denna sida.

Läs mer om Spice:

Spice innehåller syntetisk cannabinoid

Rökmix med extra krydda

Läs mer om cannbinoider:

Cannabis förebygger cellskada

Cannabis mot hudsjukdomar

Spanska forskare: cannabis aktiva ämnen är ångestdämpande

Hur skyddar cannabinoider våra nervceller?

Cannabisämnen är antibakteriella

Det finns hur mycket som helst som talar till cannabinoidernas fördel. Alla inlägg om cannabinoider.

Gillade du detta inlägg? Nu kan du donera pengar till Cannabis.se!

Kommentarer under annonsen:

Smoketower






26 kommentarer »

  1. Behövs det inte lite mer forskning om effekterna av spice på människokroppen innan man börjar försvara det? Nog för att det sprayas med en cannabinoid, men själva rökmixen med örterna vet vi inte särskilt mycket om. Jämfört med cannabis så vet vi faktiskt inte om spice är ofarligt.

    Kommentar by Pierre-Hadar — mars 19, 2009 @ 13:35

  2. vist finns det farliga ”nätdroger” som kanske borde förbjudas eller i alla fall regleras på nått sett men spice är ju inte en av dem

    Kommentar by Anders M — mars 19, 2009 @ 14:56

  3. Jag håller med Pierre-Hadar! Tycker inte man ska propagera för en drog som vi ännu vet väldigt lite om. Det är lika fel som att överdriva riskerna.

    Cannabis goda egenskaper kommer ur en balans av många naturliga cannabinoider. Dessa samverkar på sätt som vi inte är helt medvetna om ännu. Att man torkar växter och sprayar med en syntetiskt framställd cannabinoid gör inte att man får något som kan jämföras med cannabis, varken vad gäller risker eller positiva effekter.

    Kommentar by Johan — mars 19, 2009 @ 19:39

  4. Tycker du skall dumpa spice delen på denna blogg.

    Kommentar by Carl — mars 24, 2009 @ 11:05

  5. Trots det provokativa namnet gå kampanjen INTE ut på att rädda Spice. Det handlar snarare om att rädda cannabis.

    Syftet är att uppmärksamma hur psykoaktiva preparat narkotikaklassas av gammal vana och att det inte borde vara så.

    Vi vill sprida kunskapen om hur det här går till så att det kan stoppas.

    Tror ni att kampanjen kan vara negativ för bloggen och legaliseringsrörelsen?

    Kommentar by Chen — mars 24, 2009 @ 11:26

  6. http://www.synchronium.net/2009/02/21/jwh-018-toxicology/

    Kanske inte så mycket att gå på då källan inte kan bekräftas.

    Kommentar by Chen — mars 24, 2009 @ 11:39

  7. Jag menar också att man med samma argument som dom som förs för legalisering av cannabis också kan gälla andra droger (hyckleri, stödjer kriminella nätverk, etc). Men jag ställer mig rätt tveksam till att dra alla droger över en kam och även att legalisera alla samtidigt. Jag ser en avkriminalisering av cannabis som ett första steg, men man bör ta det långsamt och se över varje steg noggrant. En viktig fråga är hur man faktiskt etablerar en ANSVARSFULL drogkultur i samhället – något som faktiskt långt ifrån existerar om man tar sig en titt på alkoholkulturen.

    Kommentar by Pierre-Hadar — mars 24, 2009 @ 12:34

  8. Nätdroger måste jag nog även slänga in under en icke ansvarsfull kategori just för att man vet så lite om dem och säljs med försäljningsknep som inte kan anses vara något annat än kvacksalveri (inga biverkningar, totalt ofarlig, etc). Hur fan vet dom det när inte ens forskarna har en aning? Jag tycker man ska ställa sig rejält skeptisk till nätdrogerna om det inte har skett forskning som påvisar något annat. Så under de rådande omständigheterna kan jag inte se att klassificering av nätdroger är det största problemet, utan man bör nog fokusera på andra delar av narkotikapolitiken.

    Kommentar by Pierre-Hadar — mars 24, 2009 @ 12:41

  9. Vad besviken jag är över att min favoritblogg pushar för det där skräpet dom kallar ”spice” och allt som faller under den kategorin. Ingen vet hur det tillverkas eller om det är säkert.

    Ska vi inte ”rädda” crack medan vi ändå är igång? det röker man ju också för att få ett rus.

    Lägg ner detta!!

    Kommentar by Klas-Klasse — mars 29, 2009 @ 11:32

  10. Skitbra, lägg det under lupp! Är det farligt? TACK, ni besparade oss skadorna! Är det ofarligt? Ge helt enkelt fan i att kriminalisera det då? Inget jävla pladder om att det borde illegaliseras för att det ”liknar cannabis”. Jag kräver fakta-svart på vitt-vad är farligt, vad är inte farligt! Kan ju inte finnas mer än ett svar på frågan. Fast enligt lagens mening är ju limsniffning mindre skadligt än cannabis, så vafan, man kanske borde ha en tub i fickan. Idiotiskt.

    Kommentar by Zixten — april 22, 2009 @ 20:55

  11. Varför blir man inte förvånad lagar för fan allt nu förtiden. Vi får inte göra det ena efter det andra, men att vi går till bolaget och super ner oss är bättre. Snart får vi inte köpa en mjölk utan det är lagbrott. Nej det är bättre vi sätter en lag på allt, eller släpper en bomb så hela landet försvinner. För människans värde och frihet är ju redan bestämt av lagar.
    Mitt förslag är att legalisera cannabis men sätt samma lag som på öl och sprit.

    Kommentar by ge oss vår frihet — maj 15, 2009 @ 19:47

  12. Håller fullt och hållet med detta inlägg. Läste för ett tag sen om ett gäng minderåriga som varit på fest och supit sig fulla och avslutat kvällen med att misshandla sin polare så svårt att han avled. Detta sker med alkohol i kroppen! Har aldrig hört om nåt liknande med någon som rökt…
    Det är helt sjukt hur folk ser på olika preparat när lagarna sätts. Sätt som sagt en och samma lag för cannabis som alkohol!
    Politiker! Tänk till som omväxling!

    Kommentar by svar till ge oss vår frihet — maj 15, 2009 @ 19:57

  13. Varför rädda dehär jävla skiten? Spice är hälsofarligt, sen ger det fan inte på närheten samma rus som cannabis. Näe rädda cannabis istället för spice, det vore nåt de.

    Kommentar by K — maj 31, 2009 @ 13:50

  14. Kan hålla med till viss del men som det ser ut just nu kommer vi i Sverige inte få igenom Cannabis. Så då är spice det enda i väntan på…

    Kommentar by okänd — juni 3, 2009 @ 16:26

  15. Det handlar om att myndigheter inte ska få förbjuda analoga cannabinoider.

    Spice är bara ett varumärke.

    Bra ide!

    Kommentar by Igor_sreptsk — juni 21, 2009 @ 00:46

  16. Jag tycker det ska forskas mycket mer om spice innan man kan säga något gott eller ont om det.

    Nu är jag inte speciellt insatt när det gäller spice. Jag vet att det ska innehålla någon/några syntetisk cannabinoid och också innehålla olika växter. Det man blir ”hög” av beror väl dock på den syntetiska cannabinoiden. Personligen har jag aldrig gillat syntetiska ämnen, d.v.s ämnen som skapats av människan för att uppnå samma resultat som ämnen som finns naturligt i naturen.

    Vad finns det för forskning idag om spice och dess farlighet?

    Chen skriver:
    ”Syftet är att uppmärksamma hur psykoaktiva preparat narkotikaklassas av gammal vana och att det inte borde vara så.”

    Jag förstår din poäng och så borde det självklart inte vara, det håller jag med om, men personligen tror jag att kampanjen faktiskt kan vara negativ för legaliseringsrörelsen och bloggen.

    Kommentar by Leo — juni 27, 2009 @ 07:29

  17. Jag har testat Spice och liknande produkter, och tyckte att trots att de hade en väldigt mild rök vid röktillfället så var de ganska stygga mot lungorna när man rökt en del, mer så än vanlig CB faktiskt, så jag slängde säkert hälften av det.

    Sen köpte jag ren JWH-018 & 073 och testade, där märkte jag inte av samma problem… Om något så rekomenderar jag att köpa dessa 1:2 och blanda.

    Slutsats: Det är fr. allt plantmaterialet i rökmixarna som skadar mina lungor.

    I dagsläget använder jag varken det naturliga ”originalet”, eller nån av de lagliga alternativen. Jag har tröttnat rätt hårt på cannabinoider… Inte desto mindre; folk bör ha rätt att göra vad de vill, t.o.m. dricka träsprit.

    Kommentar by Pellejöns — juli 24, 2009 @ 23:53

  18. Verkar som att Spice är förbjudet nu!

    http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article5586727.ab

    ”Den utbredda nätdrogen spice förbjöds av regeringen på torsdagen. Örtblandningen säljs främst via olika internetsajter och har fått stor spridning bland ungdomar som en laglig ersättning för cannabis.”

    Publicerat den 31 Juli.

    Kommentar by Lumba — juli 31, 2009 @ 10:34

  19. Lägg ner med att försvara Spice, den skiten kan liga gärna vara farlig, ni framstår som idioter.

    Kommentar by K — augusti 4, 2009 @ 03:25

  20. LOL bara folk som inte kan lösa riktigt röka som använder spice…Kanske funkar för er som inte är inbitna rökare,Men jag behöver thc

    Kommentar by johan augustsson — augusti 6, 2009 @ 11:04

  21. skulle aldrig i hela mitt liv kunna försvara sådan här skit,kemikalier är vad det är,onaturlig skit
    bra att det blivit olagligt,inte en dag försent
    legalisera cannabis det är jag med på .men spice lol rent gift

    Kommentar by spice against — september 16, 2009 @ 13:56

  22. Precis! lägg ner spice protesterna!
    lägg KRAFTERNA på att legalisera cannabis istället!
    Spice är bara skit!!!

    Kommentar by Dennis — september 26, 2009 @ 00:04

  23. [...] Rädda Spice! [...]

    Pingback by Cannabis.se – Get Up, Stand Up » Ett bloss för 2010 — december 31, 2009 @ 15:05

  24. såklart att det är viktigare att lägga ner krafterna på att legalisera cannabis än spice men om man skulle legaliserat spice först så skulle det ökat chanserna att legalisera cannabis?

    Kommentar by Mary.J — februari 26, 2010 @ 17:23

  25. Hmm den där spiceflugan förstod jag mig inte på alls, det smakar skit samt att jag bara kände mig korkad och trög…Nej om inte the real deal finns tillgängligt så får det allt vara för min del.

    Kommentar by Dante — mars 19, 2010 @ 12:42

  26. [...] Rädda Spice! [...]

    Pingback by Cannabis.se – Get Up, Stand Up » Kampanj: Varför narkotikaklassa syntetiska cannabinoider? — juni 2, 2010 @ 13:05

RSS-flöde för kommentarer till det här inlägget. TrackBack URI

Lämna en kommentar